Také znáte tu hrůzu, když vám telefon zahlásí, že máte slabou baterii – a vy nejste nikde blízko zdroji energie? Jistě jste si již všimli, že v těchto případech vám telefon také nabízí přepnutí na mód „spořič baterie“. Tento režim se nabízí či automaticky spustí, když úroveň nabití baterie klesne pod určitou hranici, ale můžete si přizpůsobit, kde se tato hranice nachází.
Režim spořič baterie
Režim nízké spotřeby snižuje množství energie, kterou váš telefon pro fungování potřebuje, takže nejede úplně na 100 %. Tento režim funguje víceméně stejně, ať už máte iPhone, nebo telefon se systémem Android.
Jas obrazovky
Jako hlavní „žrout“ baterie je jednoznačně jas obrazovky, režim nízké spotřeby tedy odpovídajícím způsobem ztlumí displej. Zkrátí také dobu, po kterou telefon čeká, než přejde do režimu spánku, což opět pomáhá snížit tlak na baterii.
Obnovování a kontrola aplikací
Neustále obnovy a kontrola pozadí aplikací také výrazně ovlivňují spotřebu baterie. V případě režimu spořiče baterie bude systém tyto úlohy spouštět méně často – například registraci příchozích e-mailů nebo aktualizaci zpráv. Telefon také ve většině aplikací zakáže nahrávání a stahování na pozadí, takže vaše fotografie a videa se nebudou synchronizovat s cloudem, zatímco budou platit opatření na úsporu baterie.
Dalším velkým zápřahem baterie je připojení 5G. Pokud u telefonu s 5G zapnete režim nízké spotřeby, vrátí se zpět na 4G.
Spořič baterie u iOS versus Android
I když jsou základy stejné, existuje několik rozdílů mezi tím, jak Android a iOS režim nízké spotřeby baterie řeší. Na zařízeních se systémem Android se například tmavý režim zapne hned – to se na iPhonech neděje. V systému iOS software vypne některé z používaných vizuálních efektů, ale společnost Apple neuvádí, které efekty se vypnou.
Používáte také režim spořič baterie?